Czy jest opłacalne zbieranie monet sprzed denominacji?

Monety kolekcjonerskie to bilon wykonany ze szlachetnych metali (głównie srebra oraz złota oraz innych stopów), które wytwarza się zwyczajowo dla upamiętnienia utalentowanych osób czy istotnych wydarzeń. Mimo posiadania określonego nominału, na ich koszt ma wpływ przeważnie skład kruszcu a także czasami trendy rynkowe (tak zwana wartość kolekcjonerska).

monety nbp

W zależności od emitenta, monety takie mogą posiadać status de jure – inaczej być pełnowartościowym środkiem płatniczym albo istnieć jako obiekt medalierski (kwalifikuje się tutaj głównie emisje prywatne, niepołączone z żadnym bankiem, do których dana instytucja ma prawo). Żadna z nich nie będzie monetami sensu stricto, dlatego że nie mają funkcji praktycznej jako środek płatniczy.

Monety kolekcjonerskie czasem wytwarzane są w rozmiarach niestandardowych oraz z rozmaitego rodzaju dodatkami. Przykładowo mogą mieć postać prostokątnego klipu z wprawionym bursztynem lub cyrkonią. Poddaje się je nieraz także procesowi platerowania metalem szlachetnym i utlenianiu. Monety tego typu bije się w niewielkich nakładach (maksymalnie do kilku tysięcy egzemplarzy). Nie wchodzą do obiegu pieniężnego, toteż te najbardziej cenne będą w stanie idealnym, bez zauważalnych zniszczeń oraz rys.

monety nbp

Monety kolekcjonerskie bite są przeważnie stemplem lustrzanym, a pakuje się je w plastikowe kapsułki. Monety złote na dodatek umieszcza się w specjalnym etui. Do każdej monety dodawany jest certyfikat. Monety wykonane ze srebra schowane są natomiast w blistry.

Biorąc pod uwagę cenę surowców i szlachetność, monety kolekcjonerskie mają wyższą wartość emisyjną aniżeli widniejący na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są jednak po cenie nominalnej. Od roku 2014 monety NBP emituje z nominałem 5 złotych, które mają parametry takie same jak monety będące w obiegu. Seria monety z tytułem „Odkryj Polskę” oraz przewiduje dwie emisje na rok.