Czym się charakteryzuje dany rodzaj fotografii?

W dzisiejszych czasach fotografia jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin sztuki, dlatego też warto bliżej jej się przyjrzeć. Jak łatwo zauważyć praktycznie z każdej strony otoczeni jesteśmy wspaniałymi obrazami, interesującymi zdjęciami i fascynującymi reportażami. Fotografia w chwili obecnej jest najsilniejszym i najlepszym środkiem przekazu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja zarówno dla początkujących, jak i również doświadczonych miłośników fotografii, którzy chcieli by poznać najważniejsze rodzaje fotografii i dowiedzieć się jednocześnie, czym one tak naprawdę się charakteryzują.

Rodzaje fotografii

W dzisiejszych czasach fotografię najłatwiej podzielić przede wszystkim ze względu na fotografowany obiekt. Warto wspomnieć również i o tym, że wiele osób, dzieli fotografię również ze względu na jej przeznaczenie. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z fotografią użytkową i artystyczną. Jeżeli chodzi o podział fotografii ze względu na typ fotografowanego obiektu to wyróżniamy: fotografię portretową, okolicznościową, krajobrazową i przyrodniczą. Są to 4 najpopularniejsze typy, a co najważniejsze każda z nich wyróżnia się odpowiednimi zasadami, kanonem oraz kompozycją.

Fotografia portretowa

Popularna fotografia portretowa jak łatwo się domyśleć ukazuje ludzi. W dzisiejszych czasach istnieją dwie zupełnie różne szkoły fotografii portretowej. Pierwsza z nich polega na ukazywaniu piękna i schlebianiu portretowanej osobie. W tym przypadku bardzo często mamy do czynienia z retuszem zdjęć, a dokładniej mówiąc z zabawą w programach graficznych typu Photoshop. Druga szkoła polega z kolei na oddawaniu całej prawdy, czyli na ukazaniu portretowanego człowieka takim, jaki jest w rzeczywistości bez dodatkowego ulepszania. W fotografii portretowej najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem i wchodzenie z nim w interakcję.

Fotografia okolicznościowa

Fotografia okolicznościowa jak powszechnie wiadomo to przede wszystkim pamiątkowe zdjęcia z różnorodnych uroczystości. Jednym z najpopularniejszych typów fotografii okolicznościowej jest oczywiście fotografia ślubna. W przypadku fotografii okolicznościowej najważniejsze jest to, aby zdjęcia oddawały nie tylko klimat i ukazywały ludzi, ale również to, aby opowiadały ciekawą historię.

Fotografia krajobrazowa

Głównym zadaniem fotografii krajobrazowej jest z kolei ukazanie otaczającego nas krajobrazu, którym mogą być góry, morze, piękne lasy czy tajemnicze jeziora. W przypadku fotografii krajobrazowej w pierwszej kolejności liczy się jakość zdjęć i kreatywność twórcy. Nie trudno jest zrobić piękne zdjęcie z wakacji, ale sztuką jest spojrzeć na fotografowany obiekt z zupełnie innej perspektywy.

Fotografia przyrodnicza

 

Ostatnią grupę stanowi fotografia przyrodnicza, która skupia się na naturze, a dokładniej mówiąc na faunie i florze. W fotografii przyrodniczej bardzo często mamy do czynienia z fotografią makro, czyli robienie zdjęć w bardzo dużym przybliżeniu. Skupiając się na niewielkich elementach roślin lub owadów można odkryć zupełnie nowy świat, który nas otacza. W fotografii przyrodniczej bardzo często korzysta się z różnorodnych zoomów, dzięki którym można robić wysokiej jakości zdjęcia na przykład ptakom siedzącym wysoko na drzewach. Pamiętać należy o tym, że fotografia przyrodnicza wymaga od fotografa bardzo dużego skupienia i w wielu przypadkach olbrzymiej cierpliwości. Bardzo często trzeba godzinami czekać przed obiektywem, aby natrafić na wspaniałe ujęcie. Fotografia przyrodnicza to wspaniały przygoda nie tylko dla miłośników fauny i flory.

fotograf szczecin

 

Źródło: fotograf szczecin