Fascynujące szczegóły na temat tego jak możemy się odmładzać.

Medycyna przeciwstarzeniowa to pojęcie, jakie dla wielu jest wyrażeniem nieznanym. Tworzy ona bowiem stosunkowo młodą branżę medycyny, i to niezbyt w Polsce znaną (jeszcze!). Czym w takim razie ona jest oraz z jakiego powodu powinno się nią zaciekawić?

Tak więc medycyna przeciwstarzeniowa, jak nam nazwa podkreśla, ma za zadanie przedłużyć czas życia człowieka, utrzymać – wbrew upływającego wieku – jego dobry wygląd, poprawić pamięć, zmniejszyć ryzyko występowania chorób starczych itd. Innymi słowy: jest to dalszy krok w stronę nieśmiertelności ludzi.

Oczywiście powstają na tym tle pewne obiekcje – czyż rzeczywiście możemy chwytać proces starzenia w sztywnych, medycznych ryzach? Czy faktycznie jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko chorób podeszłego wieku do minimum? Czy Posiadamy aż tak ogromny wpływ na starzejące się komórki? Wątpliwości te nie uwzględniają jednak podstawowego postulatu profilaktyki przeciwstarzeniowej, to znaczy, że genetyka tylko w 1/5 odpowiada za to, jaką starość przeżywamy. Pozostałe 4/5 to natomiast tak zwany styl życia, czyli: sposób żywienia się, aktywność sportowa, sposoby wypoczynku, nastawienie do życia i tak dalej

medycyna przeciwstarzeniowa


Właśnie z tej przyczyny w ramach medycyny przeciwstarzeniowej oferuje się na przykład wczasy dla aktywnych, zmianę diety, dbałość o odpoczynek (i związaną z tym walkę z uzależnieniem od pracy), innymi słowy proponuje się zwyczajnie zrewidowanie troski o swoje życie, i to już od początku życia.

Zostaje wobec tego kwestia: czy ta nowatorska dziedzina medycyny przyjmie się w naszym kraju? Najpewniej tak, po pierwsze dlatego, że już można obserwować różne turnusy odchudzające i tego rodzaju działania dla osób w średnim wieku, jakie pragną odwrócić proces starzenia się. Coraz to częściej można usłyszeć też o dietach przeciwstarzeniowych, o ćwiczeniach zatrzymujących dysfunkcje umysłu, słowem: o powtórnej refleksji nad własnym życiem oraz starością. Przyjęcie się tej postaci medycyny jest zatem u nas niezwykle prawdopodobne.