Halloween – nie takie straszne, jak je malują?

Wakacje dobiegły końca i powoli wkraczamy w okres jesienny. Co za tym idzie, przed nami nie tylko chłodniejsza aura i krótsze dni, ale także rozmaite święta przypadające na końcówkę roku – między innymi, święto niepodległości, dzień nauczyciela czy Wszystkich Świętych. To ostatnie, szczególnie ostatnimi czasy, wywołuje wielkie emocje. Dlaczego? Na pewno wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się w Polsce podejście do tego dnia. Rodzice z przerażeniem patrzą, jak ich pociechy zamiast wspominać swoich bliskich którzy odeszli, zastanawiają się, jakie stroje na halloween będą w tym roku najlepsze i gdzie najlepiej się udać, by dostać jak najwięcej cukierków.

Taka „amerykanizacja” od jakiegoś czasu jest bardziej widoczna i zdaje się gorszyć coraz więcej osób. Nie można się im zresztą dziwić, jeśli dla kogoś jest to bolesny dzień, to zrozumiałym jest, że może mu się nie podobać widok roześmianych wilkołaków, wiedźm czy duchów biegających po okolicy. Takie zachowanie widoczne jest zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy lubią dreszczyk grozy i inspirują się zwyczajami swoich rówieśników z innych części świata – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbieranie słodkości i wyszukane stroje na halloween to powszechny zwyczaj nie tylko w USA, ale i w Anglii, Kanadzie, Francji, a nawet u naszych sąsiadów, Niemców. Jednak czy naprawdę warto się tym tak denerwować? Pamiętajmy, że święto wszystkich zmarłych to także dzień radosny – poprzez wspominanie naszych bliskich powinniśmy celebrować ich życie, tęsknić za nimi ale też pamiętać o dobrych momentach i cieszyć się myślą, że jeszcze kiedyś ich spotkamy, że teraz są już w lepszym miejscu.

http://strojeprzebrania-krakow.pl/stroje-na-halloween/

Postarajmy się też zrozumieć młodsze osoby, wychowane w dobie globalizacji, które taki obraz halloween widzą od najmłodszych lat w rozmaitych filmach czy serialach. Pozwólmy im na zabawę i wyrażanie siebie i nie zmuszajmy do usilnej zadumy i żalu. Jeśli chodzi o przebrania, to warto wyjść przed szereg i zadbać o to by stroje na halloween były nietypowe – nikt nie chce oglądać setnej mumii, dużo większą furrorę ma szansę zrobić nietypowy kostium, na przykład stylizacja na sławną osobę, czy bohatera jakiegoś filmu.