Jak na przykład odpowiednio sformować oczko wodne?
Najpopularniejszym sposobem na włanoręczne postawienie oczka wodnego w podwórku jest ukształtowanie go z właściwej folii. W zamyśle zastrzeżenia porządnego wyglądu oczka a także mocnego uszczelnienia go, trzeba to zdziałać nadzwyczaj sumiennie oraz drobiazgowo. W pierwotnym momencie konstruowania oczka należy wyselekcjonować odpowiedni model plastycznej wykładziny, która będzie wodoodporną przegrodą między glebą a wnętrzem oczka. Zanim poczynimy nabytek, należy wyznaczyć wielkość pojemnika oraz jego kształt, ponieważ te dwa czynniki bezpośrednio wpływają na artykuł, z którego winien on zostać wykonany. Przy wsparciu wyznaczania kształtu oczka nadaje się do tego aby być uczynny gumowy wężyk albo linka. Po wyznaczeniu zarysu należy poczynić pomiary wskazanego rewiru – jego długość oraz szerokość a także pojemność, którą chcemy, aby posiadało oczko. Drugim etapem bywa określenie rozmiaru wykładziny.
Folia na oczko wodne powinna mieć długość zbiornika oraz oprócz tego musi pozostać przeciągnięta o dwukrotną jego głębokość. Wzorcowo: jeżeli zbiornik posiada 1 metr długości i 1 m w głąb, długość folii musi równać się 3 metry. Wskazane jest doliczyć także paręnaście dodatkowych centymetrów, by nie była zbytnio przykrótka. Folia do oczka wodnego musi być tak szeroka jak zasobnik i co więcej zwiększona o dwukrotną jego pojemność – identycznie jak w wypadku długości. W tym wypadku także należałoby zakupić nieco szerszą wykładzinę – wystarczy kilka lub kilkanaście dodatkowych centymetrów.
Owe nadprogramowe centymetry służą do ubezpieczenia brzegu przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych jest stosunkowo niedroga, a prócz tego prosta w użyciu, co umożliwia samowolne budowanie dna zasobnika. Na nieszczęście trwałość wszelkiej folii jest obniżona. W najwyższym stopniu solidne są wykładziny z sztucznej gumy, inaczej tak zwanego butylu. Ich wytrzymałość kalkuluje się na circa 40 lat.