Jak na przykład odpowiednio sformować oczko wodne?

Najpopularniejszym sposobem na włanoręczne postawienie oczka wodnego w podwórku jest ukształtowanie go z właściwej folii. W zamyśle zastrzeżenia porządnego wyglądu oczka a także mocnego uszczelnienia go, trzeba to zdziałać nadzwyczaj sumiennie oraz drobiazgowo. W pierwotnym momencie konstruowania oczka należy wyselekcjonować odpowiedni model plastycznej wykładziny, która będzie wodoodporną przegrodą między glebą a wnętrzem oczka. Zanim poczynimy nabytek, należy wyznaczyć wielkość pojemnika oraz jego kształt, ponieważ te dwa czynniki bezpośrednio wpływają na artykuł, z którego winien on zostać wykonany. Przy wsparciu wyznaczania kształtu oczka nadaje się do tego aby być uczynny gumowy wężyk albo linka. Po wyznaczeniu zarysu należy poczynić pomiary wskazanego rewiru – jego długość oraz szerokość a także pojemność, którą chcemy, aby posiadało oczko. Drugim etapem bywa określenie rozmiaru wykładziny.

Folia na oczko wodne


Folia na oczko wodne powinna mieć długość zbiornika oraz oprócz tego musi pozostać przeciągnięta o dwukrotną jego głębokość. Wzorcowo: jeżeli zbiornik posiada 1 metr długości i 1 m w głąb, długość folii musi równać się 3 metry. Wskazane jest doliczyć także paręnaście dodatkowych centymetrów, by nie była zbytnio przykrótka. Folia do oczka wodnego musi być tak szeroka jak zasobnik i co więcej zwiększona o dwukrotną jego pojemność – identycznie jak w wypadku długości. W tym wypadku także należałoby zakupić nieco szerszą wykładzinę – wystarczy kilka lub kilkanaście dodatkowych centymetrów.

Owe nadprogramowe centymetry służą do ubezpieczenia brzegu przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych jest stosunkowo niedroga, a prócz tego prosta w użyciu, co umożliwia samowolne budowanie dna zasobnika. Na nieszczęście trwałość wszelkiej folii jest obniżona. W najwyższym stopniu solidne są wykładziny z sztucznej gumy, inaczej tak zwanego butylu. Ich wytrzymałość kalkuluje się na circa 40 lat.