Nieco o słaniu poczty świątecznej

Ludzie coraz to rzadziej piszą do siebie listy, jest to fakt bezsporny. Nie zadziwia to w dziejach, podczas gdy kontakt między osobami znajdującymi się w oddali od siebie jest banalnie dostępny. Wolno go przeprowadzać przez komunikatory online, pocztę elektroniczną, czy też dzięki telefonii komórkowej. Są to środki lepsze i w wyższym stopniu skuteczne od standardowej poczty. Przeto również mało który decyduje współcześnie na skrobanie rozległych manualnych listów, sztuka epistolografii w rzeczywistości zanikła. Aczkolwiek nadal sporo mężczyzn wysyła kartki swiąteczne.kartki świateczne

Kartki Wielkanocne

Rozumują, że jest to ceremoniał warty utrzymywania i wolą winszowania złożone tymsposobem, przypuszczają, iż są w większym stopniu osobiste i szczere niż te załatwione w SMS\’ach. Z tej racji chociaż do bliskich przesyłają kartki wielkanocne (czy bożonarodzeniowe, zależy które święta akurat przychodzą). Adresaci nawiasem mówiąc robią to też.


W następstwie tego oferta kartek wielkanocnych jest de facto rozległa i przeróżna. Ukazują się takie, jakie wyraźnie nawiązują do religijnych przymiotów nadciągającego święta – ukazany na nich jest zmartwychwstały Syn Człowieczy lub Baranek, bywa, że przy nich jest cytowany cytat z niejakiej kościelnej piosenki. Inne nie mają zawartości wyznaniowej, jednakże odnoszą się do wielkanocnej problematyki – umieszczone na nich są zające, kurczaczki, czy drapanki, czasem mieszczą one wszelkie wyszczególnione szczegóły. W każdym przypadku problematyka wielkanocna jest dominującym motywem, co swoją drogą nie powinno nikogo zaskakiwać.


Po drugiej stronie kartki (czy w środku jeżeli jest ona w formie maleńkiej książki), znajdują się zwykle wydrukowane już winszowania, z opcją dopisania czegoś od siebie. To ostatnie przypisze przekazanej kartce intymny akcent, jakiego tak brakuje życzeniom wysyłanym przy pomocy zdobyczy dzisiejszej inżynierii.


kartki świąteczne

Winszowania świąteczne

Zdaje się, iż o ile tradycyjne kartki są skazane na wymarcie, to wzięcie kartek świątecznych będzie się zawsze popierać na dość wysokim pułapie. Spowoduje to nie tylko silnie zakorzeniona już tradycja posyłania ich rodzinie i bliskim znajomym, ale i ich fizyczna postać czyniąca słane tą drogą winszowania w wyższym stopniu własnymi i bezpośrednimi.