Radomsko – miasto pełne sprzeczności

Są takie miasta na mapie Polski, o których warto wiedzieć nieco więcej. A jedno z takich miast jest niewątpliwie Radomsko. Tak jak Bełchatów czy Piotrków Trybunalski leży ono w województwie łódzkim. O ile jednak Bełchatów i Piotrków przeżywają od kilu lat cudowny rozwój gospodarczy, Radomsko ma z tym poważny problem.

http://oknopartner.com.pl/
Zacznijmy jednak od historii miasta. Ta jest zdecydowanie krótsza niż chociażby historia Bełchatowa. Początki historyczne Radomska sięgają bowiem dopiero XIII wieku. W tym właśnie okresie Leszek Czarny przyznał miejscowości prawa miejskie. Jako miasto rozwijało się więc ono od wieków. Mimo to wciąż brakuje mu do dużych miast z głębokimi tradycjami. Wracając jednak do tradycji należy podkreślić, że to właśnie tutaj po raz pierwszy w historii kraju szlachta zebrała się, by zdecydować o wyborze króla, gdy Kazimierz Wielki zmarł bez pozostawienia męskiego potomka.To właśnie w Radomsku Jadwiga Andegaweńska została wybrana na pierwszego elekcyjnego króla Polski. Lecz i o tej roli miasta z czasem zapomniano.
A jak tradycja łączy się z nowoczesnością w kwestiach gospodarki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od kwestii przemysłu drzewnego, który ma tutaj ponad 125 lat tradycji. Poza tym należy wspomnieć również o niezwykle obszernych pokładach wód geotermalnych. Jeśli dołożymy do tego liczne zagraniczne fabryki takich firm, jak chociażby JYSK to powinniśmy zobaczyć obraz miasta, który przyciąga ludzi. A jednak tak wcale nie jest. Niestety w ostatnich latach miasto odnotowało ogromny odpływ rdzennej ludności. Pojawił się tym samym problem pracowników. Dlatego też zaczęto sprowadzać ich z innych krajów, szczególnie z Ukrainy.
Mówiąc o Radomsku należy powiedzieć też o tym, że miasto położone jest na szlakach komunikacyjnych, które ułatwiają do niego dostęp. Co więcej z Radomska mamy niedaleko do wielu ważnych ośrodków miejskich w Polsce, jak Warszawa, Łódź, Katowice czy Częstochowa. Wynika z tego, że miasto ma w sobie ogromny potencjał, ale w jakieś dziwnej sprzeczności z naturą nie potrafi go wykorzystać.