Reguły używania olejków eterycznych

Aromaty oddziałują na nasze ciało oraz umysł, stosowane były już od czasów starożytnych. Dobrotliwe działanie mieszanek zapachowych a także olejków eterycznych jest doceniane od dawna przez dużą liczbę osób lubujących się w obcowaniu z naturą.

Aromaterapia"/

olejki eteryczne to bardzo stężone koncentraty z roślin, niebywale drogocenne za sprawą swoich aromatów a także obszernemu zastosowaniu w uzdrawianiu różnorodnego rodzaju schorzeń. Aromaterapia ma własne korzenie w czasach starożytności, stosowali ją już Egipcjanie. Olejki eteryczne możemy wykorzystywać w najrozmaitszy sposób poprzez podgrzanie czy rozpylanie, przygotowując masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc zapachowe świece, dodając do kąpieli, robiąc inhalacje lub okłady. Olejki eteryczne użytkowane są szeroko w kosmetykach, salonach masażu, gabinetach kosmetycznych.

Powinno się oczywiście rozróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie to nie są czyste ekstrakty więc mają znacznie słabsze zdolności uzdrawiające. W aromaterapii stosujemy olejki eteryczne pojedynczo, istnieje ich około trzystu, sprawdzają się także w różnorodnych mieszankach.

Masaż wykonany z pomocą olejków eterycznych da radę spełniać przeróżne funkcje: pobudzającą, wzmacniającą czy relaksującą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, jaki pomoże w pielęgnacji masowanego ciała a także odświeży umysł. Jakim sposobem przygotować tego typu olej? W przybliżeniu 50 ml oleju bazowego wlewamy do miski, dodajemy do niego w przybliżeniu 15-20 kropli olejku eterycznego, a potem mieszamy. Olej powinno się przechować w czarnej dobrze zamkniętej butelce, a przed użyciem porządnie wstrząsnąć. Przed sesją masażu grzejemy olej w dłoniach, tak aby doprowadzić jego temperaturę do temperatury ciała.

olejki

Które olejki eteryczne możemy użyć do masażu? Użyjmy olejku z drzewa cedrowego, który pobudza a także pobudza organizm, a także działa tonizująco i odkażająco. Drzewo sandałowe wygładza skórę, uspokaja i relaksuje. Geranium ma działanie przeciwdepresyjne, pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, reguluje stan ducha oraz rozluźnia mięśnie. Jak widać bogactwo natury jest rozległe, a i tak wyliczyliśmy wyłącznie parę z dobroczynnych olejków eterycznych.