Zespół rad dla osób, jakie pragną zmienić własną działalność w organizację

Bardzo często przed człowiekiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – zwłaszcza przed tym, jakiego firma zaczyna prężnie się rozrastać – jawi się problem, czy nie wygodniej będzie przeobrazić swą firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Są trzy rozwiązania na sfinalizowanie takiej przemiany swojej organizacji:
1) Ukształtować całkowicie nową spółkę, która przejmie
uprzednią firmę;
2) Aportować firmę do spółki;
3) Przeobrazić firmę w spółkę na mocy art. 551 § 5 Regulaminu spółek handlowych.

Toteż – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie przekształcenie firmy nie jest jednak wcale aż tak proste – generuje moc wydatków i jest w stanie przebiegać nawet parę miesięcy. Prawidłowo wskutek tego przygotować się na nie byle jaki koszt i wyposażyć się w cierpliwość… .

A więc kolejno. Na początku powinno się przyrządzić program przeobrażenia przedsiębiorstwa w spółkę z o.o. Najistotniejsze, aby w tego typu dokumencie była umieszczona weryfikacja majątku przedsiębiorstwa na czas jego przeistoczenia. Dowód taki powinien poświadczyć notariusz, następnie należy wydać go kompetentnemu rewidentowi, który na przestrzeni dwóch miesięcy powinien dokument ten zbadać.

W dalszej kolejności powinno się sporządzić oświadczenie o przekształceniu, spisać statut organizacji, wycenić majątek przedsiębiorcy i dodatkowo utworzyć sprawozdanie skarbowe dotyczące minionego miesiąca firmy, wszystko udokumentowane dobrą datą.

Z kolei, po zaakceptowaniu planu, należy powołać organy spółki (szczególnie zarząd, który jest w stanie być nawet jednoosobowy) oraz zatwierdzić czyn założycielski. Następnie trzeba zameldować się w KRS oraz przejść właściwą procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim krokiem przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę jest wykluczenie jej z listy CEIDG. I już!