Borówki amerykańskie- ciekawostki
Owoce już dawno ceniono, jako wspaniałe źródło witamin, mikro i makroelementów. Swoją popularność zawdzięczają także łatwym sposobom konserwowania oraz przyrządzania.
Doskonałym przykładem jest znana od dawna borówka amerykańska, często nazywana też borówką wysoką. Krzew owocowy z rodziny wrzosowatych, dorastający do 200 centymetrów wysokości, odporny na chłody oraz co istotne – ulegający chorobom i pasożytom, przez co, nie potrzebujący oprysków.
Wyhodowano wiele podgatunków borówki amerykańskiej.
Dokonując próby chociażby krótkiej klasyfikacji, należy wymienić odmiany dzieląc je co do: zapotrzebowań glebowych, długości pędów, czasu plonowania, wielkości plonów, plenności bądź trudności uprawy.
Każdy z plantatorów, ogrodników, działkowców, a także entuzjaści uprawy roślin na tarasie (dlatego że i w ten sposób można hodować poniektóre rodzaje borówki wysokiej), znajdą i dopasują do swych możliwości którąś z odmian.
Mamy w czym wybierać.
Biloxi – wczesny podgatunek o szczególnie dobrych owocach,
Bluecrop – uważana za najbardziej wartościową i najczęściej sadzoną na świecie,
Bluegold, Brygitta, Bonus – ta odmiana posiada największe owoce,
Darrow – niezwykle plenny podgatunek.
Duke, Chandler – ta z kolei długo plonuje oraz jest w pełni mrozoodporną odmianą.
Kolejno:
Herbert – jest jedną z najpyszniejszych,
Elliott Eliot – plonuje późno, dając nam wyśmienite, pełnowartościowe plony.
Nelson, Spartan, Patriot to następne z odmian tej doskonałej rośliny.
Nie da się, w tak zwięzłej notatce wyszczególnić wszystkich podgatunków, a tym bardziej opowiedzieć o szczególnych aspektach każdego z nich.
Borówka amerykańska doczekała się licznych odmian, które wspaniale dostosowują krzak do naszych potrzeb. Czynią ten krzew nie dość, że atrakcyjnym, to również z uwagi na prostotę hodowli, wyczekiwanym w naszych ogródkach.
Podkreślenia godzien jest fakt, że bez względu na posiadaną odmianę, plony tej rośliny ozdabiać mogą wiele stołów i zadowolić najbardziej nawet wymagające smaki.