czy warto robić badania DNA?

Badania genetyczne to specjalistyczny wariant badań, zespolony z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów budowy ciała umożliwia na szczegółowe określenie wielu rzeczy. Realizuje się je między innymi po to, aby orzec, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na ustalony typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają ocenić ryzyko określonej choroby nowotworowej, ale także wskazane jest pamiętać, że nawet wynik ujemny nie jest w stanie definitywnie wyeliminować zachorowania na nowotwór. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, jednakże też styl życia pacjenta,np. palenie papierosów, odżywianie się w niepożądany sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, jaka zdoła zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału DNA – wyszukuje się w niej zmiany mogące wywrzeć wpływ na rozrost schorzeń genetycznych.
Testy dokonać można na wiele rodzajów nowotworów, z tej przyczyny jest znaczna szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim ludziom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się przezwyciężyć raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadziła je postać bezwarunkowo zdrowa, w której rodzinie nie zauważono przypadków nowotworów – test tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


Badania genetyczne robione są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne jednostki. Poniektóre przypadki refundowane są przez NFZ – lista refundowanych testów genetycznych znajduje się w każdej jednostce medycznej prowadzące tego typu testy. Wskazane jest uświadomić sobie, że oprócz samych badań genetycznych istnieją także poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Należy je odwiedzić w przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka.