Jak mierzyć nasze ciśnienie?

Ciśnienie krwi to nadzwyczaj ważna wartość do diagnozy całego zdrowia. Zależy ona od pracy mięśnia sercowego oraz od giętkości tętnic. Do odmierzenia wartości ciśnienia krwi potrzebny będzie ciśnieniomierz, jaki spisuje wartości w mmHg.
Za odpowiednie pomiary dopuszcza się oscylację ciśnienia między 120/80 mmHg. Wiadomo, iż niejeden organizm będzie różny i dla każdego reguła ta będzie indywidualna, jednak o tym rozsądza lekarz podczas fachowej wizyty.


Miara ciśnienia odbywać się musi w stricte ustalonych warunkach, ich nie respektowanie zdoła skutkować w uzyskaniu błędnego wyniku. Mierzenie musi być przeprowadzany w spokoju, dodatkowo zaleca się kilkuminutowy odpoczynek. Najlepsza jest pozycja siedząca, z dłonią delikatnie podpartą. Powinniśmy pamiętać, aby ramię nie zostało krępowane przez żaden rękaw, a nasza kończyna górna winna być umieszczona na poziomie mięśnia sercowego.

Sam ściągacz z urządzenia winien zostać kompetentnie nałożony, nie może być za sflaczały lub też za ciasny, winien się znajdować plus minus 2 – 3 cm nad łokciem. Najlepiej jest gdy pomiaru ciśnienia dopełnia druga osoba, jakkolwiek gdy nie ma tego rodzaju alterntywy, należy pamiętać, aby nie napełniać powietrza do mankietu za pośrednictwem ręki na jakiej mierzymy ciśnienie.
Kiedy doktor poleci solidne oraz systematyczne wymierzanie ciśnienia, najkorzystniej pisać pomiar ciśnienia w notatniku. Tego rodzaju dzienniczek pozwoli nam na zapisywane wyników testów a także zapisywanie pomocnych wiadomości, które mogą być następnie nadzwyczaj użyteczne dla lekarza.


Najpierw najkorzystniej będzie robić pomiar ciśnienia kilka razy w ciągu dnia. Rano, też w trakcie pracy, po jedzeniu, a też przed zażyciem medykamentów, oraz po ich przyjęciu i w porze wieczoru. Zezwoli to na dokładną obserwację pracy mięśnia sercowego, jakkolwiek kiedy ogół się unormuje, starczą obecnie tylko dwa lub trzy pomiary codziennie.
Warto pielęgnować o własne kondycję i monitorować nasze serce. Dlatego nie warto płacić za dużo i jeśli mamy wątłe ciśnienie to kupujmy w aptece leki sprowadzane przez handel równoległy – bywają mniej kosztowne i równie bardzo efektywne.