Jak założyć ogród wertykalny w mieszkaniu?

Ogrody wertykalne to bardzo interesujący pomysł na dekorację wnętrz, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

 

Budowa dużego, wielogatunkowego ogrodu wertykalnego wymaga najczęściej zatrudnienia fachowców, jednak z założeniem niewielkiego, prostszego ogrodu możemy poradzić sobie samodzielnie.

 

Od czego powinniśmy zacząć?

 

Przede wszystkim, jeśli chcemy stworzyć ogród wertykalny sami, potrzebna nam będzie wiedza dotycząca roślin oraz dobry pomysł. Najlepszym miejscem na budowę ogrodu będzie duża, jednolita, wytrzymała na obciążenia i, co ważne, dobrze oświetlona ściana. Sposób, w jaki zamontujemy nasz ogród wertykalny w mieszkaniu, zależy od rodzaju technologii, na jaką się zdecydujemy. Na rynku dostępnych jest wiele systemów. Do najbardziej popularnych należą skrzynie wyposażone w tuleje i kieszenie. Skrzynie takie powinno się osadzić na kratownicach, a te przytwierdzić do ściany. Zaleca się, aby pomiędzy ścianą a kratownicą umieścić warstwę izolacyjną – może być ona wykonana z PCV. Warto zaznaczyć, że wybrane skrzynie powinny zawierać automatyczny system nawadniania, gdyż znacznie usprawni on późniejszą pielęgnację ogrodu.

 

ogrody wertykalne

Wybór roślin

Kolejnym krokiem przy zakładaniu ogrodu wertykalnego jest wybór odpowiednich roślin. Mamy tutaj większe możliwości niż przy tworzeniu ogrodu zewnętrznego, gdyż nie musimy się martwić o przemarzanie roślin. Ważne są jednak inne aspekty – należy wybierać gatunki roślin dosyć łatwe w uprawie oraz takie, które nie wymagają dużo miejsca, ponieważ korzenie roślin w ogrodzie wertykalnym mają ograniczony obszar do wzrostu. Aby nasze dekoracje ścienne z roślin prezentowały się dobrze, warto postawić zatem na gatunki o płożącym pokroju, takie jak bluszcz pospolity, figowiec pnący, pasiatka zwisła czy filodendron. Odpowiednie będą również inne rośliny osiągające niewielką wysokość, na przykład niedośpian ognisty lub maranta.

 

ogrody wertykalne

Paprocie

Innym dobrym wyborem będą różnego rodzaju paprocie. Należy pamiętać, że pielęgnacja roślin w ogrodzie wertykalnym nie sprowadza się jedynie do podlewania i nawożenia. Potrzebne jest także regularne cięcie roślin.