Szyk i elegancja

W dobie powszechnego dostępu do tworzyw sztucznych często odchodzimy od swoich korzeni, jakim jest niewątpliwie takie oparte o tradycyjne materiały. Nie oznacza to na szczęście, że zostały takowe wycofane, a wytwarzanie ich zaniechane całkowicie. Niemniej faktem pozostaje, że równowaga została zachwiana i gros używanych materiałów budowlanych, oparte zostało o produkty wytwarzane i przetwarzane przez człowieka przy pomocy przemysłu petrochemicznego. Tymczasem kamień i drewno, towarzyszące ludzkości od zarania dziejów, są nieporównywalnie zdrowsze, elegantsze i znacznie trwalsze, niż pospolite betonowe i plastikowe twory.
Szczególnie w większych miastach, a przoduje w tym nasza stolica, takie zastosowania rzucają się w oczy na porządku dziennym, a przecież wcale nie musi tak być. Nie ma norm nakazujących taką działalność i dla przykładu okna drewniane Warszawa może z powodzeniem w swych podwojach zaprezentować. Do tego drzwi albo i cały wystrój mieszkań, gdyż drewno, jako produkt naturalny, jest odnawialnym surowcem planety. W przeciwieństwie do ropy naftowej, której źródła się kiedyś wyczerpią, a w związku z tym, warto byłoby już dziś zastanowić się nad przejściem, gdzie to tylko możliwe, do zastosowań bardziej człowiekowi przyjaznych.
Okno jest czymś, co łączy nas ze światem. Niektórzy przypisują taką rolę wprawdzie telewizji, ale jest to określenie mylące. W tym sztucznym okienku świeci sztuczne słońce, czyli wyłącznie jego obraz. A tymczasem rzeczywiste okno, daje nam widok prawdziwego świata, a gdy je uchylimy, także naturalnego ulicznego gwaru i prawdziwych zapachów. I paradoksalnie, wbrew pozorom, warszawiakom przyjaznych doznań, gdyż rodowici nie wyobrażają sobie innego miejsca do zamieszkania poza ich ukochanym miastem.
Okno, drzwi, inne wyposażenie mieszkania, powinno być w miarę możliwości zastępowane przez wytworzone z drewna, a budowane od podstaw, z tego materiału montowane u zarania. W razie wymiany albo rozbiórki ulegnie on biodegradacji lub może posłużyć jako opał. Z tworzywa sztucznego natomiast, będzie zwykłym śmieciem, zagracającym, ciągle rozrastające się wysypiska.