10 najpiękniejszych zamków w Europie, które warto zobaczyć

Neuschwanstein Castle, Niemcy

Neuschwanstein Castle to jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany w XIX wieku przez króla Ludwika II Bawarskiego. Jego architektura jest połączeniem stylu gotyckiego i romańskiego. Zamkowi towarzyszy piękny widok na Alpy i okoliczne lasy. Neuschwanstein Castle jest często uważane za symbol romantyzmu i magii.

Zamek jest otwarty dla turystów od 1886 roku. Można tu podziwiać liczne sale, w tym salę tronową, salę marmurową, salę śpiewu i salę balową. Warto też odwiedzić taras widokowy, skąd można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Château de Chambord, Francja

Château de Chambord to monumentalny zamek położony we francuskim regionie Loary. Został zbudowany w XVI wieku przez Franciszka I. Jego architektura łączy elementy renesansowe i gotyckie. Zamek otoczony jest parkiem o powierzchni 5500 hektarów, który obejmuje szesnaście stawów.

Château de Chambord słynie z licznych apartamentów, galerii i sal, w tym Sali Tronowej, Sali Balowej i Sali Obrad. Warto też odwiedzić taras widokowy na dachu, skąd można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Windsor Castle, Wielka Brytania

Windsor Castle to największy i najstarszy zamek w Wielkiej Brytanii. Został zbudowany w X wieku przez Wilhelma Zdobywcę. Jego architektura łączy elementy gotyckie i barokowe. Zamkowi towarzyszy piękny widok na Park Windsor Great Park.

Windsor Castle jest siedzibą brytyjskich monarchów od 1066 roku. Można tu podziwiać liczne sale, w tym Sala Tronowa, Sala Balowa i Galeria Portretowa Królowej Wiktorii. Warto też odwiedzić Stare Kwatery Główne oraz Pałac St George’s Chapel.